Kupując produkty za pośrednictwem naszej strony wspierasz Krynickie Studio Baletowe

Zdrowy wybór – pomóż dziecku jeść bez presji!

Zamiast kontroli zbuduj relację, zadbaj o autonomię i stwórz pole do współpracy

Jak zachęcać dziecko do zdrowych wyborów żywieniowych i sprawić, by chętniej sięgało po warzywa i owoce? Rozwiązaniem nie są ani zakazy, ani nagrody. Znacznie skuteczniejsze są codzienne, drobne działania oparte na zaufaniu, relacji i dziecięcej ciekawości – przekonuje Katarzyna Augustyniak, psycholog dziecięcy i ekspertka kampanii „Talerz dobrych porcji – dla zdrowego rozwoju dziecka”. To właśnie relacja – a nie kontrola! – stanowi fundament dobrych nawyków żywieniowych. Jeśli dziecko czuje się przy stole bezpieczne i traktowane z szacunkiem, chętniej wybiera nowe produkty.

Katarzyna Augustyniak, psycholog dziecięcy i ekspertka kampanii „Talerz dobrych porcji – dla zdrowego rozwoju dziecka”
Katarzyna Augustyniak, psycholog dziecięcy i ekspertka kampanii „Talerz dobrych porcji – dla zdrowego rozwoju dziecka”

Choć zasady ujęte w formie Talerza Zdrowego Żywienia wskazują konkretne ilości poszczególnych kategorii produktowych w codziennej diecie, nie zawsze udaje nam się nimi kierować każdego dnia. To  zupełnie naturalne, gdyż każdy dzień wygląda inaczej, a apetyt dziecka może się zmieniać. Warto pamiętać, że kluczem do budowania zdrowych nawyków nie jest przymuszanie, ale cierpliwość, dobry przykład i elastyczne podejście. Oto kilka praktycznych wskazówek, które pomogą podejść do tematu jedzenia z większym zrozumieniem.

Buduj zaufanie – zamiast przymuszania

Posiłki potraktujmy przede wszystkim jako okazję do bycia razem. Atmosfera rozmowy i bliskości sprzyja budowaniu pozytywnych skojarzeń z jedzeniem. Dziecko nie powinno odczuwać presji ani emocjonalnego nacisku. – Zachęcam rodziców, by unikali komentarzy typu: „zjedz dla mnie”, „jak nie zjesz, będzie mi smutno”, „bez obiadu nie ma deseru”. Takie komunikaty odbierają dziecku poczucie autonomii i mogą wywoływać opór. Znacznie lepiej sprawdzają się empatyczne reakcje, jak: „rozumiem, że dziś nie masz ochoty – może spróbujesz innym razem?”proponuje Katarzyna Augustyniak.

Dzieci uczą się przede wszystkim przez obserwację – jeśli widzą, że dorośli jedzą warzywa i owoce z przyjemnością, chętniej będą ich naśladować.

Daj dziecku wybór – w rozsądnych granicach

Warto włączać pociechy w proces decydowania o tym, co zjedzą. Dzieci, które mogą wybrać, co znajdzie się na ich talerzu (w ramach zdrowych opcji), są zwykle bardziej zaangażowane i chętniej próbują nowych potraw. – Świetnie sprawdzają się posiłki w formie bufetu, gdy dziecko może samodzielnie dobrać składniki, np. do naleśnika, tortilli czy pizzy. Dzięki temu czuje, że ma wpływ na przygotowanie dania, a to zwiększa szansę, że z ciekawością skosztuje czegoś nowego. Szanując jego wybory – także wtedy, gdy odmawia warzyw – pokazujemy mu, że jego zdanie się liczy. To buduje zaufanie i sprzyja otwartości na różnorodne smaki w przyszłości przekonuje ekspertka.

Rozmawiaj – zamiast przekonywać

Ważne jest nie tylko to, co mówimy, ale i jak mówimy o jedzeniu. Lepiej opowiadać o smaku i fakturze niż straszyć niedoborem witamin. –  Gdy powiemy: „marchewka jest chrupiąca i słodka” zamiast: „marchewka jest zdrowa, musisz ją jeść”, pobudzamy jego ciekawość i zachęcamy do spróbowania warzywa. Unikajmy komentarzy i porównań w stylu: „zjedz tyle, co brat”, ponieważ mogą zaburzyć one zdolność dziecka do wsłuchiwania się we własny apetyt i regulowania go. Pomaga też zadawanie otwartych pytań, np.: „co byś dziś chętnie zjadł?” albo „jak myślisz, co pasowałoby do tej potrawy?” tłumaczy psycholożka.

Proponuj zdrowe przekąski – na wyciągnięcie ręki

Dobrze, jeśli w domu dostępne są zdrowe produkty, które łatwo i szybko możemy podać. Warto wydzielić taką przestrzeń, w której na co dzień znajdą się gotowe do zjedzenia przekąski. – Kolorowe talerze z pokrojonymi warzywami, owocami, hummusem czy orzechami to nie tylko wygodne, ale i atrakcyjne wizualnie rozwiązanie. Dziecko chętniej sięga po to, co jest pod ręką i ładnie podane – bez presji i konieczności ukrywania warzyw w potrawach zaznacza Katarzyna Augustyniak.

Przygotowuj posiłki – wspólnie z dzieckiem

Zaangażowanie dziecka w proces tworzenia posiłków może zdziałać więcej niż niejeden poradnik. – Już maluch w wieku 2-3 lat może pomóc w wyborze „warzywa tygodnia”, uczestniczyć w zakupach, wybierając produkty do przygotowania posiłku, mieszać składniki w sałatce, obierać jajka lub układać składniki na domowej pizzy. Dzieci chętniej próbują dań, w  których powstawaniu miały udział i które przygotowały razem z  dorosłymi. Wspólne gotowanie to nie tylko nauka – to także czas bliskości i rozmowy. Warto im wtedy powiedzieć: „fajnie, że gotowaliśmy razem, sprawnie nam poszło!” – zachęca ekspertka kampanii.

Nie walcz – współpracuj

Budowanie zdrowych nawyków żywieniowych to proces, który zaczyna się od codziennych doświadczeń przy wspólnym stole, opartych na szacunku, uważności i relacji. Kiedy jedzenie przestaje być polem bitwy, a staje się przyjemnością, warzywa i owoce częściej trafiają na talerze najmłodszych – naturalnie i bez przymusu.

Organizatorem kampanii jest Federacja Branżowych Związków Producentów Rolnych.

Więcej informacji o projekcie znajduje się tutaj:

https://talerzdobrychporcji.pl/

https://www.facebook.com/talerzdobrychporcji/

Powiązane informacje

Ilona Filianets higienistka z Medicover Stom. Fo. MSIlona Filianets higienistka z Medicover Stom. Fo. MS
Higienistka radzi: jak wybrać najlepszą pastę do...
Zakup pasty do zębów nie jest łatwym zadaniem. W sprzedaży...
Wzrastająca liczba kontuzji u dzieci i młodzieży – jak zapobiegać urazom?Wzrastająca liczba kontuzji u dzieci i młodzieży – jak zapobiegać urazom?
Wzrastająca liczba kontuzji u dzieci i młodzieży...
Na przestrzeni lat zauważalny jest wzrost liczby kontuzji wśród dzieci...
Tygryski i Halloween mTygryski i Halloween m
Straaasznie fajna impreza halloweenowa z Tygryskiem!
Straaasznie fajna impreza halloweenowa z Tygryskiem!Halloween zbliża się wielkimi krokami....
WAWEL_MINIczekolady funkcjonalneWAWEL_MINIczekolady funkcjonalne
Smak, który działa! Nowe MINIczekolady funkcjonalne z...
Wawel rozwija linię produktów funkcjonalnych. Pierwszym produktem w tej kategorii...
Wyczerpana i zmęczona kobieta o ciemnych włosach stojąca przy białej ścianie z zamkniętymi oczami, trzymająca palec wskazujący na skroni, myśląca o czymś. Zdenerwowana kobieta o zmęczonym wyrazie twarzy. Ludzie i pracaWyczerpana i zmęczona kobieta o ciemnych włosach stojąca przy białej ścianie z zamkniętymi oczami, trzymająca palec wskazujący na skroni, myśląca o czymś. Zdenerwowana kobieta o zmęczonym wyrazie twarzy. Ludzie i praca
Pech – przypadek czy wyzwanie losu?
Czasem wszystko wydaje się działać przeciwko nam – psują się...
Masz cukrzycę? Sprawdź, jak zadbać o zęby i zdrowie jamy ustnejMasz cukrzycę? Sprawdź, jak zadbać o zęby i zdrowie jamy ustnej
Masz cukrzycę? Sprawdź, jak zadbać o zęby...
Szacuje się, że cukrzyca (obu typów) dotyka w Polsce ponad...
Zdrowie psychiczne ważniejsze niż kiedykolwiek
Światowy Dzień Zdrowia PsychicznegoNasza psychika, samopoczucie, dobry nastrój, od zawsze...
Ptaki, mewy w powietrzuPtaki, mewy w powietrzu
CAMS przedstawia raport oceny jakości powietrza w...
Serwis monitoringu atmosfery Copernicus (CAMS) opublikował coroczny raport jakości powietrza...
Zimowe infekcje pod kontrolą - profilaktyka układu moczowo-płciowegoZimowe infekcje pod kontrolą - profilaktyka układu moczowo-płciowego
Zimowe infekcje pod kontrolą - profilaktyka układu...
Zima to okres, w którym nasz organizm jest bardziej podatny...
lek. dent. Magdalena Michalkowska Konsultacja. fot. Medicoverlek. dent. Magdalena Michalkowska Konsultacja. fot. Medicover
Nakładki ortodontyczne, te wady zgryzu wyleczysz… nakładkami
Nakładki ortodontyczne (z ang. alignery), choć są obecne w leczeniu...
Polski Bank Komórek Macierzystych  i Fundacja DKMSPolski Bank Komórek Macierzystych  i Fundacja DKMS
Już po raz drugi Polski Bank Komórek...
W październiku i listopadzie 2024 roku po raz drugi Polski...
Herbapol napary owocoweHerbapol napary owocowe
Nowe napary owocowe. Mały rytuał to wielka...
Nowe napary owocowe Herbapolu Przygotowanie owocowych naparów z suszu to nie...
Udostępnij znajomym

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Mogą ci się również spodobać