Kupując produkty za pośrednictwem naszej strony wspierasz Krynickie Studio Baletowe

Beata Szałwińska ponownie nagrywa w Warszawie

Beata Szałwińska ponownie nagrywa w Warszawie. Nowy projekt polsko-luksemburskiej pianistki realizowany we współpracy z wytwórnią Luxembourg Classics

W studiu S1 Polskiego Radia w Warszawie trwają właśnie nagrania do najnowszego projektu Beaty Szałwińskiej – wybitnej pianistki o polsko-luksemburskich korzeniach. Artystka rejestruje  9 Preludiów op. 1 Karola Szymanowskiego oraz 2 Poematy op. 32 Aleksandra Skriabina. Projekt powstaje we współpracy z prestiżową wytwórnią Luxembourg Classics i stanowi kolejne ogniwo w jej autorskiej „Złotej Serii” – cyklu fortepianowych interpretacji dzieł największych kompozytorów świata.

Beata Szałwińska ponownie nagrywa w Warszawie
Beata Szałwińska ponownie nagrywa w Warszawie

Beata Szałwińska znana jest z unikalnego stylu, łączącego klasyczną wrażliwość z nowoczesnym podejściem interpretacyjnym. Jej odważne nastawienie do muzyki klasycznej oraz konsekwentne unikanie komercyjnego rozgłosu czynią z niej artystkę osobną – skupioną na emocji, ciszy i głębi przekazu. – Staram się, by sposób, w jaki gram, głęboko poruszał – mówi pianistka. – Dźwięk niesie prawdę, której często nie potrafimy ująć słowami.

Najnowsze nagranie realizowane jest w legendarnym Studium Koncertowym Polskiego Radia im. Witolda Lutosławskiego w Warszawie (S1) – jednym z najważniejszych i najlepiej brzmiących studiów nagraniowych w Polsce. Miejsce to, nasycone historią i dźwiękiem, idealnie oddaje atmosferę skupienia, w której Beata Szałwińska tworzy swoje interpretacje.

Partnerem nagrania jest wytwórnia Luxembourg Classics – niezależna marka fonograficzna z Luksemburga, która z pasją dokumentuje i promuje wybitne wykonania muzyki klasycznej. Stawia na autentyczność, wysoką jakość artystyczną i unikalne osobowości twórcze. W jej katalogu znajdują się nagrania artystów, którzy – jak Beata Szałwińska – cenią głębię przekazu i emocjonalność wykonania ponad powierzchowny blask.  – Beata nie podąża utartymi ścieżkami – podkreśla Marco Battistella, szef wytwórni. – Jej styl to emocja, głębia i intymność. To dla nas zaszczyt współtworzyć z nią projekty muzyczne.

Kompozytorzy, których trzeba znać

Karol Szymanowski (1882–1937) to jeden z najwybitniejszych polskich kompozytorów XX wieku. Kompozytor nazywany prekursorem nowoczesności, obok Chopina i Lutosławskiego zaliczany jest do „trójcy narodowej”. Jego Preludia op. 1, napisane w młodym wieku, odznaczają się liryzmem, emocjonalnością i wyraźnymi wpływami romantyzmu, ale też zapowiadają śmiały, indywidualny język kompozytora. W interpretacji Beaty Szałwińskiej utwory te stają się muzycznym komentarzem do duchowości i artystycznych poszukiwań młodego Szymanowskiego.

Aleksandr Skriabin (1872–1915) był rosyjskim kompozytorem i pianistą, który przeszedł niezwykłą artystyczną drogę – od romantyzmu Chopina do awangardowej symboliki i mistycyzmu. Znany jako mistyk dźwięku i światła, jest twórcą muzyki, pełnej harmonicznych napięć i emocjonalnej intensywności, która stanowi wyjątkowe zjawisko w historii fortepianu.

Poematy op. 32, które Beata Szałwińska nagrywa w Warszawie, to jedne z najbardziej zmysłowych i poetyckich utworów w jego dorobku. Oba poematy – pierwszy w tonacji fis-dur, drugi w gis-moll – emanują subtelnością, wewnętrznym światłem i niemal duchowym uniesieniem. To muzyka, która nie tylko brzmi, ale i oddycha – idealnie wpisująca się w filozofię gry Szałwińskiej, opartą na ciszy, kontemplacji i emocji.

O „Złotej Serii” – osobista podróż przez wielkie dzieła

Autorski projekt fonograficzny Beaty Szałwińskiej – „Złota Seria” powstał z potrzeby stworzenia intymnej i emocjonalnej mapy najważniejszych dla Artystki utworów w historii muzyki fortepianowej. To zbiór starannie dobranych kompozycji, które pianistka wykonuje w sposób bardzo osobisty, subtelny, nasycony emocjami i głęboką refleksją.

W ramach serii ukazały się m.in. poruszające interpretacje utworów Astora Piazzolli, Sergiusza Rachmaninowa, Piotra Czajkowskiego, Claude’a Debussy’ego, a także Carlosa Gardela – mistrza argentyńskiego tanga. Każda z tych pozycji to nie tylko hołd złożony wielkim mistrzom, ale też próba uchwycenia ich emocjonalnego DNA w XXI wieku. Nagrania te wyróżnia wyjątkowa jakość dźwięku, piękna oprawa graficzna i głęboko osobisty charakter interpretacji.

„Złota Seria” to intymny dziennik artystyczny, rodzaj wewnętrznego dialogu z mistrzami, w którym dźwięk zastępuje słowa. Nowe nagranie Szymanowskiego i Skriabina stanie się kolejnym rozdziałem tej opowieści.

Beata Szałwińska – wszechstronna pianistka, obdarzona wielką muzyczną osobowością. Jej twórczość charakteryzuje się mieszaniem różnych stylów i gatunków muzycznych, co sprawia, że fascynują się nią nie tylko miłośnicy klasycznych brzmień. Swoich fanów Beata Szałwińska znajduje również wśród pasjonatów jazzu i muzyki rozrywkowej, co idealnie wpisuje się w jej głębokie przekonanie, że każdy prawdziwy artysta bezustannie poszukuje swojej indywidualnej drogi i wypowiedzi. Kilka lat temu zapoczątkowała Złotą Serię Nagrań, na które składają się single z fortepianowymi interpretacjami utworów najwybitniejszych kompozytorów m.in. Astora Piazzoli, Sergiusza Rachmaninova, Piotra Czajkowskiego i Carlosa Gardela.

Więcej informacji:

facebook.com/szalwinska.beata
https://luxembourgclassics.com

Powiązane informacje

Fot1 - Małgorzata Potocka na scenie Teatru SabatFot1 - Małgorzata Potocka na scenie Teatru Sabat
“25 lat minęło…” - fenomen sukcesu Teatru...
Już od ćwierć wieku Teatr Sabat, założony przez Małgorzatę Potocką...
Zapraszamy na finał konkursu blaue blume! Zagłosuj...
Już niebawem w Berlinie rozdanie prestiżowych nagród Blaue Blume dla...
BEATA SZALWINSKABEATA SZALWINSKA
Świat oswojony dźwiękiem
Prawdziwa sztuka nie potrzebuje wielkiego rozgłosu, nie rozpycha się łokciami,...
Nowość: Michałki z Wawelu Protein kultowe cukierki z dodatkiem białkaNowość: Michałki z Wawelu Protein kultowe cukierki z dodatkiem białka
Nowość: Michałki z Wawelu Protein kultowe cukierki...
Wawel od lat z powodzeniem łączy tradycję z innowacyjnością –...
„Krok do biznesu” – projekt wymyślony przez uchodźców dla uchodźców„Krok do biznesu” – projekt wymyślony przez uchodźców dla uchodźców
„Krok do biznesu” – projekt wymyślony przez...
Projekt „Krok do biznesu” narodził się wśród samych uchodźców z Ukrainy....
Inspiracje i trendy na sezon zimowy w modzie męskiejInspiracje i trendy na sezon zimowy w modzie męskiej
Inspiracje i trendy na sezon zimowy w...
Zima to czas, gdy moda czerpie inspiracje z natury i...
fine diningfine dining
Historia fine diningu w Polsce
Rozwój fine diningu w Polsce to proces, który nabrał tempa...
Ognisko ptasiej grypy w MałopolsceOgnisko ptasiej grypy w Małopolsce
Ognisko ptasiej grypy w Małopolsce
20 lutego 2025 r. Małopolski Wojewódzki Lekarz Weterynarii otrzymał dodatni...
Herbapol napary owocoweHerbapol napary owocowe
Nowe napary owocowe. Mały rytuał to wielka...
Nowe napary owocowe Herbapolu Przygotowanie owocowych naparów z suszu to nie...
Zamek na Wawelu. Kraków Małopolska. Fot. Daniel DudkaZamek na Wawelu. Kraków Małopolska. Fot. Daniel Dudka
Zamek w Krakowie. Wawel nocą
Zdjęcia przedstawiające Zamek Królewski na Wawelu nocą ukazują jego majestatyczne...
Jak Europejski Zielony Ład zmienia przemysł?Jak Europejski Zielony Ład zmienia przemysł?
Tworzywa sztuczne w erze cyrkularności.
Jak Europejski Zielony Ład zmienia przemysł? Przemysł tworzyw sztucznych odgrywa kluczową...
Al Pacino Sonny BoyAl Pacino Sonny Boy
Al Pacino - autobiografia jednego z najbardziej...
Al Pacino Sonny BoyTłum. Dariusz ŻukowskiPremiera: 27 listopada 2024 r.AUTOBIOGRAFIA...
Udostępnij znajomym

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Mogą ci się również spodobać